Olimpiai Totó - eredményhirdetés
A Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Köre és a Kecskemét-Aomori Magyar-Japán Baráti Kör által szervezett Olimpiai Vetélkedés első felvonása a végéhez ért. Eredményhirdetésre 2021. július 23-án, pénteken 17:00 órától kezdődően kerül sor a Mercedes-Benz Kosárlabda Akadémia épületében (Kecskemét, Izsáki út 1/a). Gyülekezés 16:00 órától.
A várható program
Felvezetés: videó összeállítás sporteseményekről, olimpiákról
17: 00 – Az esemény hivatalos megnyitása.
- Himnusz, majd Dr. Bodóczky László, a Kecskeméti Olimpiai Baráti Kör elnöke mond köszöntő beszédet.
- Vujovich Andrea – Pierre de Coubertin: Óda a sporthoz (részletek)
- Üdvözlet Japánból, Aomori-ból. Dr. Kriston-Vízi József a Kecskemét-Aomori Magyar-Japán Baráti Kör elnöke, illetve Onodera Akihiko Polgármester Úr (Aomori) üzenete a vetélkedésben résztvevőknek (videó).
- Kecskemét üdvözlete a résztvevőknek. Falu György Alpolgármester Úr tolmácsolásában.
- Tokió emlékezete – Olimpiák Tokióban. Grosán Pál előadása
- Az Olimpiai Totó tanulságai. Gyurkó Sándor köri tag, a Totó összeállítója.
- Eredményhirdetés, díjkiosztó. Közreműködnek a Hirös Olimpikonok Alap által támogatott sportolók, edzőik, korábbi olimpikonok.
- Rajzverseny eredményhirdetése. Koleszár Márta, a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár részéről.
- Sinkó Andrea – Jövő évezred olimpiai ódája
- “Fényesen ragyognak” könyvbemutató -Grosán Pál
- Olimpiai Liget – faültetés az Akadémia parkolójában. Öt korábbi olimpikon emlékére (Szemereyné Törös Olga, Bóbis Gyula, Földi Imre, Messzi István, Polyák Imre), valamint az olimpiai eszme tiszteletére.
- Zárás, a 2020-as olimpia (Tokió – 2021) Olimpiai Lángjának meggyújtása felvételről (ha a technika lehetővé teszi), illetve az Olimpiai Himnusz.

Véget ért az Olimpiai Totó
Az olimpiai TOTÓ 4 fordulójának kérdéseit a következő linken érhetik el:
A leadott megoldásokat már nem ellenőrizzük, de érdemes megnézni – kitölteni!
FONTOS!
Az űrlap kér e-mail címet. Ezt kérjük használni a későbbi fordulókban is, hogy a válaszok, és a pontok összekapcsolhatóak legyenek!
1964-2021 Olimpiai totó

A Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Köre, a Kecskemét – Aomori Magyar – Japán Baráti Társaság, a Kecskemét Junior Sport Nonprofit kft. és a Kecskeméti Sportiskola közös rendezvény keretében mutatja be az eddigi Tokiói Olimpiákat, kiemelve a kecskeméti kötődésű sportolók szereplését. A vetélkedés során az olimpiai eszmék figyelembe vételével mérhetik össze sporttörténeti ismereteiket a nevezők.
Egy kis segítség azoknak, akik szeretnének részt venni a vetélkedésben. Grosán Pál tanár úr tollából.
A Kecskemét Junior Sport Nonprofit Kft. és a Kecskeméti Sportiskola által szervezett sportversenyek kiírása. (Az időpontok tájékoztató jellegűek!)
0. forduló – Versenykiírás
Olimpia Vetélkedő – beharangozó (KTV Sportmagazin -2021. május 4.) megtekintés

Olimpiai emlékező
Tokió (Japán)
1940 - 1964 - 2020/21
Dr. Bodóczky László
1940-ben a XII. Nyári Olimpiai Játékok megrendezésének jogát eredetileg Japán ill. Tokió kapta meg. Időközben kitört a japán-kínai háború – a közvélemény nyomására – „háborús ország nem rendezzen Olimpiát”, Japán lemondott az Olimpiai Játékok megrendezéséről.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ekkor Helsinkit kérte fel a rendezésre, feltételezve, hogy Finnország nem fog háborúba keveredni. Nem sokkal ezután Európában ia kitört a háború és a Szovjetunió megtámadta Finnországot. Így nem valósult meg a finnek által az Olimpia szellemiségét kifejező jelszavuk, mely szerint „ha békét akarsz, készülj az Olimpiára!”
A háború következményeként így elmaradt a XII., és az 1944-es, XIII. Londoni Olimpia is.
1959-ben döntött a NOB arról, hogy a XVIII. Nyári Olimpiai Játékokat 1964-ben Tokió rendezze meg. A japán közvélemény nagy ovációval fogadta a döntést és nagy lelkesedéssel fogtak hozzá az Olimpia előkészítéséhez. Ennek során egyedülálló létesítményeket hoztak létre, és olyan technikai megoldásokat alkalmaztak, amelyek méltán váltották ki a Világ csodálatát, és még évtizedekig szolgálták a sportot Japánban.
Az Olimpiára rekord számú ország (93) nevezett, a versenyzők száma 5140 fő volt, akik 163 versenyszámban küzdöttek meg a helyezésekért. Két új sportágat vettek fel a műsorba, a röplabdát és Japán nemzeti sportjának számító cselgáncsot. A japán sportolók kiemelkedően szerepeltek – 16 arany, 5 ezüst és 8 bronzérmet szereztek.
Magyarországot 16 sportágban 182 fő sportoló képviselte, akik 10 aranyérem mellett 7 ezüstöt és 5 bronzérmet nyertek. A nemzetek pontversenyében – ideszámítva a 4-6 helyezetteket is – a 6. helyen végeztek.
Kiemelkedően szerepeltek a kecskeméti kötődésű sportolók. Olimpiai Bajnok lett: Polyák Imre pehelysúlyú birkózásban, Pézsa Tibor kard egyéni, Bene Ferenc és Szentmihályi Antal a labdarúgó csapat tagjaként. Ezüstéremmel tért haza Földi Imre súlyemelő légsúlyban. 5. helyezést ért el a kardcsapat, melynek tagjaként Horváth Zoltán szerepelt. A 6. helyezést elért férfi 4X100-as vegyes váltó tagja volt Dobai Gyula. A férfi kosárlabdacsapat tagjaként ért el 13. helyezést Prieszol József.
Megemlítendő, hogy az atléta csapat szakmai vezetője a kecskeméti kötődésű Dr. Szabó Miklós volt, aki az 1956-os olimpián 4. helyezést ért el.
2020. március 24-én a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, valamint a japán Kormány megegyeztek abban, hogy a koronavírus által okozott egészségügyi krízis miatt a XXXII. Nyári Olimpiai Játékokat későbbi időpontra, 2020 utánra, de legalább 2021 nyár végéig elhalasztják. Az Olimpiai láng a Játékok végéig japánban marad illetve az esemény elnevezése is változatlan: Tokió 2020. Olimpiai és Paraolimpiai Játékok.
Kecskeméti sportolók is készülnek az olimpiai részvételre:
Madarász Dóra Kecskeméti Spartacus asztalitenisz kerettag olimpiai résztvevő
Árva Cintia Andrea Kecskeméti TE. súlyemelő,
Kmegy Máté Kecskeméti TE szintén súlyemelő,
Boronkay Péter para-triatlonista,
Palkovits István atlétika, olimpiai kerettagok, aki még versenyben vannak az olimpiai részvételért.